Clear Aligner

Clear Aligner- niewidoczny aparat ortodontyczny.

Nakładki Clear Aligner są alternatywną metodą korekty zgryzu do tradycyjnych, stałych aparatów ortodontycznych. Wykonane są z mocnego tworzywa sztucznego oraz dopasowywane indywidualnie dla każdego pacjent. Materiał jest transparenty, co sprawia, że same szyny są niemalże niewidoczne. Długość leczenia zależy od wady i waha się od kilku tygodni to ponad roku. Metoda ta daje rezultaty, gdy szyny noszone są przez 20 godzin dziennie. Oczywiście jeżeli czas noszenia jest krótszy okres leczenia wydłuża się.

Trzeba jednak zaznaczyć, że Clear Aligner nie jest przeznaczony to wszystkich wad zgryzu. Poniżej przedstawione zostały przykładowe wady, które kwalifikują się do zastosowania metody clear aligner.

1. Rozstaw – zbyt duża przestrzeń między zębami – problem estetyczny, który również może wpłynąć na efektywność żucia.

szpara między zębami -clear aligner

2. Gromadzenie się – niewystarczające odstępy między zębami, zęby zachodzą na siebie – ­może utrudniać czyszczenie zębów oraz używanie nici, co prowadzi do próchnicy zębów i choroby dziąseł.

krzywe zęby - clear aligner

3.Rozbieżność – zęby poza centrum, środek górnych i dolnych zębów, nie są w jednej linii – może być oznaką nieprawidłowego ukąszenia, które mogą prowadzić do bólu i dalszych problemów.

rozbieżne zęby - clear aligner

4. Występowanie, wyparcie –końcówka zęba wychyla się na zewnątrz lub do wewnątrz; zęby pochylone pod kątem – niewłaściwy zgryz, może powodować wypieranie innych zębów.

występujące zęby - clear aligner

5. Obrót – zęby są obracane w lewo lub prawo – trudniej o prawidłową higienę jamy ustnej może prowadzić do próchnicy.

zęby zrotowane-clear aligner

Korzyści:

plusyNIEWIDOCZNY – Szyny są prawie niewidoczne ze względu na ich przeźroczystość, więc większość ludzi nawet nie zauważy, że je nosisz.

plusySZYBKI W USUNIĘCIU – Jest łatwy do usunięcia w każdym momencie, przy ważnym spotkaniu lub jedzeniu.

plusyHIGIENICZNY – łatwiejszy w utrzymaniu czystości jamy ustnej – mycie zębów, niktowanie.

 


Czas leczenia i jego przebieg:

  • Nakładki wymieniane są co dwa tygodnie i muszą być noszone stale. Zdejmowane jedynie do mycia zębów lub podczas posiłków.
  • Wizyty kontrole odbywają się co 4-6 tygodni.
  • W zależności od wady zgryzu leczenie trwa od kilku tygodni to około roku.

Na pierwszej wizycie nasza wada zgryzu zostaje oceniona czy nadaje się do zastosowania nakładek Clear Aligner. Pobierane są wyciski szczęki oraz zostają one poddane analizie komputerowej. Dalszym etapem jest wykonanie indywidualnych dla pacjenta nakładek.

Pacjent rozpoczyna leczenie nakładkami Clear Aligner i po 3 tygodniach udaje się na pierwszą wizytę kontrolną, aby ocenić postępy, a także pobrać kolejne wyciski w celu wykonania nowych szyn. Proces ten trwa przez następne miesiące (w zależności od wady zgryzu).

Po uzyskaniu zadowalającego efektu prostych zębów otrzymujemy ostatnią nakładkę, która nosi nazwę aparat retencyjny. Jego zadaniem jest ustabilizowanie zębów na swoich miejscach tak aby nie przemieszczały się na swoje pierwotne pozycje.

Filmiki pokazujące zasadę działania nakładek Clear Aligner:


4 Comments

  1. Dzieki za wyjasnienie o co chodzi w metodzie clear aligner. Pozdrawiam

  2. mam kilka pytań. Wysyłam maila przez formularz kontaktowy. Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

  3. Szczegółowe wyjaśnienie i opis nakładek Clear Aligner. Dziękuję i pozdrawiam.

  4. Wszystkim polecam leczenie metoda Clear Aligner. Znajoma polecila mi ten sposob leczenia. Po 6 miesiacach udalo sie uzyskac swietny efekt – rowne zeby bez licowek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *